goldenreed1.jpg

Activităţi şcolare şi extraşcolare

 

Sa stii mai multe, sa fii mai bun

 

Ziua Şcolii

 Ziua Mondială a Monitorizării Curăţeniei Apei 

 

În cadrul Festivalului Copiilor

 

Târg de carte la Şcoala Gimnazială „Nicolae Popoviciu”, Beiuş

Asociaţia Pro Bambini din Oradea a organizat, în perioada 12 - 27 mai, Festivalul Copiilor, acesta fiind la a VI-a ediţie.

 

Manifestarea a fost dedicată zilei de 1 Iunie, şi a cuprins: un concurs naţional de desene - „Visul meu de copil” (a II-a ediţie), Târgul de Carte - Cartea, prietena copiilor (19 mai - 5 iunie 2014) şi un spectacol cultural artistic desfăşurat pe 27 mai 2014 la Liceul de Arte din Oradea.
 
Scopul evenimentului a fost sărbătorirea copiilor, cultivarea dragostei pentru carte şi lectură, pentru artă şi creaţii artistice în rândul elevilor, oferirea unui cadru adecvat de manifestare şi promovare a talentelor, precum şi dezvoltarea spiritului filantropic al copiilor şi stimularea spiritului antreprenorial al acestora.
 
La concursul naţional de creaţii artistice s-au înscris şi elevi de la Şcoala Gimnazială „Nicolae Popoviciu” Beiuş. Lucrările au fost evaluate de un juriu alcătuit din profesori de specialitate, conduşi de prof. Doina Tătar de la Liceul de Arte. Jurizarea lucrărilor a avut loc în perioada 23 – 26 mai, iar premierea elevilor participanţi şi vernisajul expoziţiei au avut loc în 27 mai, înaintea spectacolului cultural artistic. Astfel elevii şcolii implicaţi în concurs au fost premiaţi cu diplome din partea Pro Bambini.
 
Târgul de carte - Cartea, prietena copiilor din cadrul festivalului s-a derulat în cadrul Şcolii Gimnaziale „Nicolae Popoviciu”, sub coordonarea prof. Ile Catiţa şi Bărcaş Laura. Elevii ciclului primar au adus cărţi pe care le-au valorificat, suma strânsă în urma vânzării cărţilor fiind donată  asociaţiei Pro Bambini.
 
Mulţumim pe aceasta cale cadrelor didactice din cadrul şcolii care au stimulat elevii în vederea participării la târgul de carte pentru a strânge cât mai multe fonduri.
 
 
 
 

La clasa doamnei prof. Marcela Bonchiş

 

Cu mască şi fără mască la „Nicolae Popoviciu”

Timpul trece extrem de repede, iar de acest lucru s-au convins şi elevii clasei pregătitoare A de la Şcoala Gimnazială „Nicolae Popoviciu" din Beiuş.

 

După ce sub îndrumarea doamnei profesor Marcela Bonchiş au deprins primele taine ale cifrelor şi literelor şi au învăţat de-a lungul anului să scrie şi să citească primele cuvinte, micii şcolari au marcat sfârşitul primului lor an în calitate de şcolari cu serbarea intitulată sugestiv „Cu mască, fără mască".
 
Părinţii, bunicii, fraţii, şi alţi invitaţi, prezenţi în număr mare la serbare, au fost purtaţi de micii şcolari în lumea fantastică a personajelor din poveştile copilăriei, atât de dragi celor mai mici elevi ai şcolii din oraşul de pe malurile Crişului Negru. Invitaţii, vrăjiţi de incursiunea în lumea basmelor, s-au putut reîntâlni după o lungă perioadă de timp cu Cenuşăreasa, Scufiţa Roşie, Motanul Încălţat, Albă-ca-Zăpada, Pinocchio, dar nu a lipsit de la întâlnire nici Lupul cel rău.
 
Ropotele de aplauze care au pus punct serbării au încununat prestaţia micilor şcolari care pentru munca depusă de-a lungul primului an în calitatea de elevi au fost felicitaţi de directorul Şcolii Gimnaziale „Nicolae Popoviciu", doamna profesor Adina Cioloş. Doamna director a adus mulţumiri şi cuvinte de apreciere doamnei învăţătoare, dar şi părinţilor care s-au implicat în educarea tinerelor vlăstare.
 
După o binemeritată vacanţă, elevii de acum ai clasei I vor descoperi tainele abecedarului care îi va aştepta pe bănci odată cu debutul noului an şcolar.
 
 
 

Proiecte educative derulate în Școala Gimnazială „Nicolae Popoviciu” Beiuș

 an școlar 2013-2014

 

1.      Proiect educativ național fără finanțare MEN „Păstrarea tradițiilor și obiceiurilor populare românești” cuprins în CAER, poziția 256, inițiat de Școala Gimnazială „Nicolae Popoviciu”, coordonatori – director, prof. Cioloș Adina-Ionela, prof. Horge Maria și prof. Rada Daniela

2.      Proiect educativ local „Întâmpinarea sărbătorilor de iarnă” inițiat de Școala Gimnazială „Nicolae Popoviciu”, proiect ce a avut ca activitate principală sărbătorirea Zilei Școlii – 06.12.2013 prin omagierea ctitorului Episcop Nicolae Popoviciu, responsabil – director, prof. Cioloș Adina-Ionela

3.      Proiect educativ internațional avizat IȘJ Bihor în parteneriat cu REMM-USA Bucuria de a Dărui, responsabil prof. Cioloș Adina, coordonator prof. Kovacs Catrina

4.      Clever children-dezvoltare personală

5.      Internet în școala ta- proiect POSDRU

6.      Performanțe crescute pentru elevii din învățământul preuniversitar-POSDRU

7.      Proiect educativ internațional Shoebox – derulat în parteneriat cu BNP Carmen Novac, str. Horia, nr. 34, Beiuș, responsabil fiind director adj., prof. înv. primar Monea Manuela. Dintr-un efectiv de 588 de elevi, din Școala Gimnazială „Nicolae Popoviciu” s-au oferit 241 voluntari pentru a realiza cutii de pantofi sub forma de cadouri pentru copiii nevoiași din localitate, iar cadrele didactice s-au implicat într-un număr de 25.

8.      Proiect național „Să învățăm să ne jucăm” – derulat în parteneriat cu Școala Gimnazială „Jean Barth” Constanța și AGLT România, responsabil prof. Nemeș Mihaela

9.      Proiect educativ local „Nu e alta mai frumoasă și de folos în toată viața omului zăbavă decât cititul cărților” inițiat de Școala Gimnazială „Nicolae Popoviciu”, reponsabil director prof. Cioloș Adina, coordonatori prof. Barbura Mihaela și prof. Hele Rodica

10.  Proiect educativ „Viitorul din amurg” derulat în parteneriat cu Școala Gimnazială „Viorel Horj” Drăgănești, coordonatori – înv. Jimon Marioara, înv. Iagăr Viorel, prof. înv. primar Bonchiș Marcela, prof. înv. primar Toma Adina

11.  Proiect educativ „Natura inspiră și dăruiește”  cuprins în CAEN, nr. 35266/06.03.2013, poziția 18, coordonatori – Enciu Lorela, Coste Mariana

12.  Proiectul educativ „Viața” derulat în parteneriat cu DSP Bihor, responsabil – prof. înv. primar Bodin Corina

13.  Proiectul educativ „Dăruim prin cânt și joc”, ediția a II-a, derulat în parteneriat cu C.T. „Ioan Ciordaș” Beiuș, coordonator prof. Horge Maria

14.  Proiectul  TINEREȚII, ediția a II-a, în parteneriat cu C.T. „Ioan Ciordaș” Beiuș, responsabil prof. Mladoniczky Edittha

15.  Proiect educativ județean „Micul întreprinzător”, aprobat cu nr. 634/11.11.2013, derulat în parteneriat cu C.T. „Ioan Ciordaș” Beiuș, coordonatori – prof. Cloanda Florina și prof. Mladoniczky Edittha

16.  Proiect educativ „Dincolo de literatură” aprobat cu nr. 14215/04.11.2013, derulat în parteneriat cu C.T. „Ioan Ciordaș” Beiuș, coordonatori – prof. Cloanda Florina, prof. Horge Maria, prof. Nemeș Mihaela, prof. Rada Daniela

17.  Proiect educativ „Rendez-vous între culturi”, cuprins în CAEJ, nr. 14214/04.11.2013, derulat în parteneriat cu C.T. „Ioan Ciordaș” Beiuș, coordonatori – prof. Barbura Mihaela și prof. Pălcuțiu Mariana

18.  Proiect educativ interjudețean „Caravana prieteniei”, derulat în parteneriat cu Școala Gimnazială „Dr. Victor Babeș” Baia Mare, jud. Maramureș, coordonator – prof. înv. primar Kovacs Catrina

19.  Proiect educativ „Credință, culoare, cuvânt și cânt revărsate într-un gând”, ediția a V-a, derulat în parteneriat cu L.T. „Eftimie Murgu” Bozovici, coordonator prof. înv. primar Enciu Lorela

20.  Proiect educativ regional „Cartea și biblioteca – prietenii copiilor”, ediția a II-a, derulat în parteneriat cu CCD Bihor, coordonatori – prof. Enciu Lorela și bibliotecar Coste Mariana

21.  Proiect educativ „Colțul micului pieton” derulat de Asociaţia Română pentru Promovarea Educaţiei şi Siguranţei Rutiere  în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Bihor, cu Poliţia Beiuş şi  Şcoala Gimnazială „Nicolae Popoviciu”, responsabil prof. înv. primar Bărcaș Laura

22.  Proiect educativ național „Festivalul copiilor”, ediția a VI-a derulat în parteneriat cu Asociația Pro Bambini Oradea, coordonator – prof. înv. primar Ile Catița. S-a organizat un târg de carte – „Cartea, prietena copiilor”

23.  Proiect educativ „Pentru copii frumoși, dinți sănătoși” derulat sub forma unei campanii de promovare a sănătății orale prin intermediul domnului doctor Vlad Deac, fiind implcați 69 elevi din ciclul primar

24.  Proiect educativ județean „Păstrătorii tradiției”, derulat în parteneriat cu Școala Gimnazială Nr. 1 Roșia, coordonatori – director, prof. Cioloș Adina-Ionela, prof. Cloanda Florina și prof. Rada Daniela

25.  Concurs Național de Educare Ecologică și Colectare Selectivă, ediția 2014, derulat în parteneriat cu Asociația Eco Stuff România, coordonator – prof. Nemeș Mihaela

26.  Proiect educativ „Oul de Paști”, derulat în partenerial cu Școala Gimnazială Nr. 1 Remetea, coordonator – prof. Rada Daniela

27.  Proiect educativ internațional ACES „Suntem diferiți, dar gândim și simțim cu toții la fel”, derulat în parteneriat cu Școala Gimnazială Nr. 1 Remetea, fiind coordonat în școală de un număr de 18 cadre didactice.

 
 
 
Site Realizat de Publistart Beius